משככי כאבים 17.03.2020

פתופיזיולוגיה, מניעה וטיפול של כאבי ראש כתוצאה מטיפול תרופתי עודף

במחקר זה החוקרים מציגים את הגישה הטיפולית לכאבי ראש כתוצאה מצריכת יתר של משככי כאבים, ומסכמים כי דרושים מחקרים נוספים על מנת לבדוק ולאשר גישה זו

משכך כאבים (אילוסטרציה)
תרופות (אילוסטרציה)

שימוש תדיר או קבוע בתרופות לשיכוך כאב ובתרופות לטיפול בהתקף מיגרנה עשוי להגביר את תדירות ההתקפים ולגרום למעבר מכאב ראש התקפי לכאב ראש כרוני או כאב ראש כתוצאה מצריכת יתר של משככי כאבים.

הימצאות מצב זה באוכלוסייה הכללית היא בין 1% ל-2%. כאב ראש כתוצאה מצריכת יתר של משככי כאבים נפוץ יותר בקרב נשים ובקרב מטופלים עם תחלואה נוספת כגון דיכאון, חרדה ותסמונות כאב כרוני אחרות.

הטיפול בכאבי ראש מסוג זה מתחלק ל-3 מרכיבים. ראשית, יש להסביר למטופלים את החשיבות בהפחתת השימוש במשככי כאבים. שנית, ישנם מטופלים שיכולים לצאת נשכרים מטיפול בגמילה תרופתית והפסקת הטיפול התרופתי שנלקח בצורה מופרזת לטיפול בכאבי הראש. לבסוף, במטופלים מסוימים יש צורך בטיפול תרופתי מניעתי וטיפול מניעתי אחר (לא רפואי) כבר בהתייצגות הראשונית או במקרים בהם המטופלים לא מגיבים לשני הצעדים הראשונים.

החוקרים מסכמים כי דרושים מחקרים מבוקרים בנושא על מנת לאמת שיטה זו כשיטה מיטבית עבור מטופלים הסובלים מכאב ראש כתוצאה מצריכת יתר של משככי כאבים.

מקור: 

Diener, H.C., et al. (2019) The Lancet Neurology, 18(9): 891-902

נושאים קשורים:  משככי כאבים,  צריכת יתר,  כאב ראש,  מחקרים
תגובות