מיגרנה 13.04.2020

מיגרנה קשורה בפעילות יתר של אזורי הראיה בקליפת המוח

מיגרנות מאופיינות בכאבי ראש קשים ומתמשכים שמתלווה אליהם, במקרים רבים, רגישות מוגברת לגירויים חושיים או תחושתיים. הודגם בעבר שקיים קשר בין כאבי ראש לבין שינויים זמנים באותות המועברים ע"י חומרים שונים בעצבים או בכלי הדם במוח

פעילות עצבית במוח. הדמיה
פעילות עצבית במוח. הדמיה

במחקר חדש, שפורסם בכתב העת Neuroimage: Clinical, חוקרים מאוניברסיטת בירמינגהם בדקו האם חלק מהסיבה למיגרנה נעוצה באופן פעילות המוח, באיזור מסוים בקליפת המוח האחראי על חוש הראייה. מחברי המחקר מסבירים כי "במרבית המיגרנות מתרחשות חוויות ראייה לא תקינות כמו הפרעות בשדה הראייה, תחושת אי-נוחות בראיה ורגישות לאור. אנו מאמינים שסימפטומים אלו מרמזים על קשר בין פעילות המוח באיזורי הראיה לבין מיגרנה. תוצאות המחקר שלנו מספקות את העדויות הראשונות לתאוריה זו, על ידי גילוי דפוס תגובה ספציפי במוחם של הסובלים ממיגרנה."

צוות המחקר גייס 60 מתנדבים, מחציתם סובלים ממיגרנות קבועות ומחציתם ללא מיגרנות. המשתתפים צפו במסך שעליו הוקרן דפוס מצויר של פסים, וביקשו לדרג את הדפוס בהתאם לרמת אי הנוחות שהרגישו בזמן שהביטו במסך, או על כל תופעה חזותית אחרת הקשורה לצפייה בה.

בבדיקה נוספת המשתתפים עברו בדיקת EEG, במסגרתה הצליחו החוקרים לעקוב אחר רישומי דפוסי גלים חשמליים הנובעים מפעילות המוח שהופיעו בעת הצפייה. בשתי הבדיקות, החוקרים מצאו פעילות חזקה יותר (עוררות גבוהה יותר) באזור הראייתי של קליפת המוח אצל הסובלים ממיגרנה.

במחקר נבדקו גם תוצאות מקבוצת משנה של אנשים ללא מיגרנות - אך עם הפרעות ראייה אחרות. באופן מפתיע, נמצא כי גם משתתפים אלו הראו פעילות יתר באזור הראייתי בקליפת המוח. החוקרים מפרשים כי "המחקר שלנו מספק הוכחות לכך שאצל חולי מיגרנה ישנם ככל הנראה חריגות ספציפיות באופן בו קליפת המוח הראייתית מעבדת מידע מהעולם החיצון. עם זאת, אנו חושדים שזה רק חלק מהתמונה, מכיוון שניתן לראות את אותם דפוסי פעילות גם אצל אנשים שאינם סובלים ממיגרנה אך רגישים לגירויים חזותיים מסוימים".

השלב הבא במחקר זה יהיה לעקוב אחר הקבוצה לאורך זמן כדי לראות האם תגובתם לגירויים החזותיים משתנה ככל שהם מתקרבים להתפרצות כאב הראש המיגרנוטי ולנסות למפות אילו שינויים פיזיולוגיים אחרים עשויים להתרחש. ממצאים מהשלב הבא של המחקר יסלולו את הדרך לחיזוי הופעת כאבי ראש בסובלים ממיגרנה ולסייע במניעת הופעתם.

מקור: 

University of Birmingham. "The brain of migraine sufferers is hyper-excitable." ScienceDaily. ScienceDaily, 10 February 2020

Chun Yuen Fong, Wai Him Crystal Law, Jason J. Braithwaite, Ali Mazaheri. Differences in early and late pattern-onset visual-evoked potentials between self- reported migraineurs and controlsNeuroImage: Clinical, 2020; 25: 102122 DOI: 10.1016/j.nicl.2019.102122

נושאים קשורים:  מיגרנה,  פעילות מוחית,  קליפת המוח,  עצב הראייה
תגובות