קפאין 13.04.2020

קפאין ומיגרנה: סיפור מורכב

בקרב מטופלים שחוו מיגרנה אפיזודית, צריכה של מנה אחת עד שתיים של משקאות המכילים קפאין איננה קשורה להתפרצות כאבי ראש באותו יום, אך צריכה של שלוש מנות או יותר עשויה להיות קשורה להתפרצות

קפה (אילוסטרציה)
קפה (אילוסטרציה)

מיגרנה פוגעת ביותר ממיליארד מבוגרים ברחבי העולם, והיא המחלה השלישית בשכיחותה בעולם. בנוסף לכאבי ראש קשים, תסמיני מיגרנה עלולים לכלול בחילה, רגישות לאור ולרעש ושינויים במצב הרוח. אנשים הסובלים ממיגרנה מדווחים כי שינויים במזג האוויר, הפרעות שינה, שינויים הורמונליים, לחץ, תרופות, ומזונות או משקאות מסוימים יכולים לעורר התפרצות של התקפי מיגרנה. במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת האמריקני לרפואה, חוקרים מאוניברסיטת הרווארד העריכו האם צריכת משקאות המכילים קפאין מהווה גורם פוטנציאלי להחמרה במיגרנה.

במחקר השתתפו 98 מבוגרים עם מיגרנה שהתבקשו למלא יומנים אלקטרוניים בכל בוקר ובכל ערב במשך שישה שבועות לפחות. המשתתפים פרטו בכל יום את מנות הקפה, תה, סודה ומשקאות אנרגיה שהם צרכו, וכן מילאו דוחות על כאבי ראש פעמיים ביום ובהם פירוט על אופן הופעתם, משך הזמן, עוצמתם והתרופות שצרכו לטיפול במיגרנה. המשתתפים גם סיפקו מידע מפורט על טריגרים נפוצים אחרים, הכוללים שימוש בתרופות, צריכת משקאות אלכוהוליים, רמות פעילות גופנית וכללית, תסמינים דיכאוניים, לחץ פסיכולוגי, דפוסי שינה וזמני הווסת.

החוקרים מצאו כי בקרב מטופלים שחוו מיגרנה אפיזודית (עד 14 ימי מיגרנה בחודש), צריכה של מנה אחת עד שתיים של משקאות המכילים קפאין איננה קשורה להתפרצות כאבי ראש באותו יום, אך צריכה של שלוש מנות או יותר של משקאות המכילים קפאין עשויה להיות קשורה להתפרצות כאב ראש מיגרנוטי באותו יום או ביום שלאחריו. עם זאת, בקרב אנשים שרק לעתים רחוקות צרכו משקאות המכילים קפאין, אפילו מנה אחת עד שתיים הגדילו את הסיכוי לסבול מכאב ראש באותו יום.

מחברי המאמר מציינים כי "תפקיד הקפאין הוא מורכב במיוחד, מכיוון שהוא עשוי לעורר התקף אך גם מסייע בשליטה בתסמינים. השפעת הקפאין תלויה הן במינון והן בתדירות, אולם מכיוון שעד כה היו מעט מחקרים פרוספקטיביים בנושא הסיכון המיידי לכאבי ראש על רקע מיגרנה בעקבות צריכת משקאות המכילים קפאין, יש קושי לגבש המלצות תזונה לאנשים עם מיגרנה."

מקור: 

Elizabeth Mostofsky, Murray A. Mittleman, Catherine Buettner, Wenyuan Li, Suzanne M. Bertisch. Prospective Cohort Study of Caffeinated Beverage Intake as a Potential Trigger of Headaches among MigraineursThe American Journal of Medicine, 2019; DOI: 10.1016/j.amjmed.2019.02.015

נושאים קשורים:  קפאין,  מיגרנה,  כאבי ראש,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות